Tallinna Teisipäev
29.09.2015—29.09.2015

Tallinn

Järjekordne Tallinna Teisipäev – spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu sariüritus pealinna galeriides, on seekord fotokuu puhul pühendatud fotokunstile. Programmis osalevad OKAPI galerii, EKA galerii, Haus galerii, Tam galerii, Vaal Galerii ja Fahle galerii. Alates kella 17st kuni 21ni õhtul toimuvad galeriides avamised, projektide esitlused ja vestlusringid ning enamikes galeriides on kohal kunstnikud, et tutvustada huvilistele oma teoseid.

 

Programm:

 

17:00 OKAPI galerii (Niguliste 2)

Nõmme Fotoklubi ühisnäituse „Aeg maha“ avamine

 

Näitusel osalevad Nõmme Fotoklubi fotograafid, kes on huvitatud traditsioonilise fotograafia võimalustest. Analoogfotograafia näitus vastandub digifotograafia küllusele meie igapäevamaailmas. Näitusel osalevad fotograafid on seisukohal, et filmile pildistamine ning töö pimikus nõuab kannatust, aega ja pühendumist. Oluline on, et filmi ilmumist pimikus saab järk-järgult paberile ilmuva kujutise tekkimist ise jälgida. Ilmuvad esimesed jooned, siis kujutis muutub järjest selgemaks ja lõpuks on pilt olemas. Protsessi ei saa tagant kiirustada, kõik juhtub omal ajal.
 

18:00 EKA galerii (Vabaduse väljak 6/8)

Kunstnik Alissa Nirgi vestlus Liina Siibiga

 

Näituse keskmes on kunstniku vanaema, kes kolis Ida-Ukraina sõjatsoonist Luganski oblastis Eestisse. Nirgi pildistas vanaema ligi aasta, luues puuduva keeleoskuse asemel inimlikku kontakti läbi fotode. Vanaema jälgides sai ta aru, et põgenik ei ole oma uues kodus õnnelik ja perekonnaga koos olemine ei kustuta tema igatsust päris kodu järele, kus ta oli elanud terve oma elu. “Uus maa minu akna taga” on fotokunstnik Alissa Nirgi esimene isikunäitus. Näituse pealkiri pärineb Theodor Kallifatidesi samanimelisest raamatust. Näituse kureeris Laura Toots.

 

18:30 Haus galerii (Uus 17)

Tuur Herkki-Erich Merila isiknäitusel „Figuring“ kunstniku juhtimisel

 

Herkki-Erich Merila (1964) on tuntud nii hinnatud moefotograafina, suurepärase vaikelude tekitajana kui ka kontseptualistlike fotokollaažide loojana. Ta on osalenud näitustel alates 1984. aastast ning 1992. aastast kuulub DeStudio’sse, mida on nimetatud nüüdisaegse fotograafia maaletoojaks Eestis. Merila uut näitust iseloomustab erinevate fototehnikate ja –vahendite kasutamise mitmekesisus. Pika ajalooga pin-hole kaamera meetod koos mehhaaniliste ilmutusvõtetega annab tulemuseks taotluslikult tahumatud ja ekspressiivsed stseenid, samal ajal kui hõbe-želatiini tehnika koos ajahambajälgede ja oksüdeerimisprotsessidega viimistleb mitmed portreed aristokraatliku ja maagilise hõnguga. Mustvalgele esteetikale pakuvad kontrasti DeStudio sürreaalse alatooniga kollaažid.

 

 

19:00 Tam galerii (Lootsi 4)

Al Paldroki ehk Anonymous Bohi näitus “10 käsku”

 

Rahvusvahelise performance’i grupi Non Grata juhtfiguurina tuntud Al Paldrok, kunstnikunimega Anonymous Boh (1969) eksponeerib oma täienenud 10 käsu seeriat. Piibli eeskujul saadab käske visualiseering kirjaoskamatutele, kunstnikult tuleb kaasa garantii, et õnne valem töötab, kui käske eranditult ja vastuvaidlematult järgida. 10 käsu visualiseering on tuletatud kunstniku reisidest erinevate kontinentide avatud maastikel.

 

20:00 Vaal galerii (Tartu mnt 80d)

Peeter Lauritsa näituse “Codex naturalis” avamine ja rühmituse “Eeter” muusikaline etteaste

 

Näitus “Codex naturalis” tegeleb teadvuse mõistega. Kas teadvus on meie närvisüsteemi unikaalne omadus või midagi hoopis üldisemat – aine organiseerumise vorm? Peeter Laurits ei konstrueeri uut tüüpi salakirja, vaid eksponeerib loodusest leitud avalikku märgistikku. Eesmärk on meelitada iseennast ja vaatajat lugemisasendisse. See on esimene samm suuremasse võrgustikku sisenemisel. Avamisõhtul pakub muusikalist elamust postmuistne rühmitus “Eeter”, kes elektroonika, hääle ja klaveri abil tekivad eeterlike maailmu, milles sile-kriipiv ambient kohtub psühhedeelse toorfolgiga. Bändi kuuluvad Anna Hints, Marja-Liisa Plats ja Ann Reimann.

 

 

20:30 Fahle galerii (Tartu mnt 84a, C-korpus, II korrus)

Anonymous Bohi näitus “Stardust” ning videointervjuu Hiinas viibiva kunstnikuga

 

Näituse teosed on valminud 2014-15 aasta Aasia-Ameerika-Euroopa tuuril Fääri Saartel, Islandil, New Orleansis, Texases, Miamis, New Yorgis, Black Rock City’s, Nevadas ”Burning Man” festivalil, Pariisis, Berliinis ja Pekingis. Igas linnas on tegevuskunstiaktsioonide dokumentatsioonidele jätnud oma visuaalse kujundikeele jäljenduse mõni ülemaailmse undergroundi-staar, kas objektiivi ees, puulõikes, siiditrükis, konkreetse inimressursi, mälu- või käejäljena.

Lisa Kalendrisse
Tallinna Teisipäev vol 5, Vaal Galerii. 2013