Aegvõte
08.10.2015—08.11.2015

Tallinna Kunstihoone

Vabaduse Väljak 8

Tallinn

Kunstnikud: Talia Chetrit (US), David Claerbout (BE), Daniel Gustav Cramer (DE), Moyra Davey (CA), Haris Epaminonda (CY/DE), Alicja Kwade (PL/DE), Maanantai Collective (FI), Jüri Okas (EE), Ats Parve (EE/DE), Agnieszka Polska (PL/NL). Kuraator Anna Laarits.

 

Näitus toob esile, kuidas fotograafia mõjutab meie ajataju, pingestades seoseid ja vastuolusid aja voolavuse kogemuse ning hetkeliste katkestuste vahel. Foto annab tähenduse väga lühikesele ajahetkele, mida oleks päriselus võimatu kogeda.

 

Aegvõte (time lapse) on fotograafias tehnika, milles pildistatakse üks kaader kindla ajavahemiku tagant. Tulemuseks on mingit liikumist kiirendatult esitav kaadrite järgnevus, kuna suurem osa ajast „lõigatakse välja“. Fotograafias saavutatakse kontroll väga lühikese ajahetke üle, mida me päriselus ei taju tähenduslikuna.

 

Näituse töödest on suur osa selgelt kontseptualistlikud ja viitavad oma esteetikaga 1970. aastatele, mil fotograafia sai avalikult tunnustatud kui kaasaegse kunsti tehnika. “Tänaseks on kaasaegne kunst meediumijärgses olukorras – erinevate väljendusvormide piirid on muutunud hägusaks ja teoseid on võimatu jagada selgetesse kategooriatesse nagu foto, video või skulptuur,” selgitab fotokuu kunstiline juht Kristel Raesaar. „Näitus toob esile fotograafia kui eelkõige kontseptuaalse kunstilise vahendi, mis pöörab tähelepanu iseenda materjalide ja tehnika omadustele.”

 

Näituse kujundaja on Dénes Farkas, graafilised disainerid Jaan Evart ja Viktor Gurov ning fotokuu haridusprogrammi viivad läbi Liis Kalmet ja Darja Nikitina. Anna Laarits (snd 1984) on kunstiteadlane ja vabakutseline kuraator, õppinud de Appeli kunstikeskuses Amsterdamis.

Lisa Kalendrisse
Talia Chetrit. Nimeta (Tänav #1). 2015. Kromogeenne värvifoto. 52.5 x 39.2 cm © kunstnik, galerii Sies + Höke, Düsseldorf; kaufmann repetto, Milaano, New York; Leslie | Fritz, New York; ja kunstniku loal